Gruntowanie krok po kroku

Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że są pewne czynności podczas remontu, które trzeba zrobić, inaczej cała nasza praca pójdzie na marne. Tak jest z gruntowaniem, lepiej jest zagruntować ściany, niż potem tego żałować. Aby gruntowanie przyniosło korzyść powinno wykonać się je w odpowiednim momencie.

 

Gruntowanie ścian

Aby mieć 100% pewność, że nakładany gips na ścianę nie odpadnie powinno się dobrze zagruntować ściany. Gruntowanie ścian powinno dokonać się pomiędzy przygotowaniem ściany do szpachlowania, a samym szpachlowaniem. Owa czynność jest konieczna szczególnie przy zaniedbanych powierzchniach, dzięki zagruntowaniu ściany, farby mają większą przyczepność, a ściany równo ją wchłaniają – czyli wszystko będzie się dłużej trzymać.

Gruntowanie ścian przed malowaniem

Aby mieć pewność, że włożone pieniądze i wysyłek w malowanie się opłaca, warto o to wcześniej zadbać. Przede wszystkim trzeba wiedzieć jak ważne jest gruntowanie ściany przed malowaniem. Otóż gruntowanie ścian sprawi, że farba będzie się lepiej trzymała ściany, a to gwarancja na długie lata. Przed ta czynnością należy oczyścić ścianę ze wszelkich zabrudzeń i pyłu, a dopiero potem można gruntować. Zwróćmy uwagę na to, czy producent nie zaleca mieszania farby z wodą. Kiedy dobrze wymieszamy farbę gruntującą, możemy zacząć nakładać na ścianę pędzlem – najodpowiedniejszy będzie pędzel typu lawkowie.

Dobre gruntowanie ścian przed malowaniem

Każdy dobry malarz wie, że tynk będzie tak trwały, jak zrobione wcześniej podłoże. Dlatego najważniejszą sprawą jest przygotowanie podłoża, a w tym gruntowanie przed malowaniem. Aby gruntowanie przyniosło efekt musimy wiedzieć o kilku rzeczach. Po pierwsze podłoże powinno być suche i czyste. Po drugie owy preparat gruntujący trzeba nanieść równomiernie na całej powierzchni. Pamiętajmy również o tym, aby przestrzegać przerw technologicznych pomiędzy nałożeniem gruntu a farbą. Jeśli zbyt wcześnie położymy docelową powłokę na nie wyschnięty grunt to możemy doprowadzić do uszkodzeń i dodatkowej pracy.  Nie każdy też wie, że w przypadku mocno nasiąkliwych podłoży mineralnych należy zastosować technikę „mokre na mokre”, czyli wykonanie kolejnych roboczych cykli gruntowania na jeszcze wilgotnym podłożu poprzedniego cyklu.

Gruntowanie gładzi

Po nałożeniu każdej gładzi należy gruntować podłoże pod farbę, jest to konieczne, ponieważ w innym przypadku podłoże w dużym stopniu wchłonie farbę i nie będzie efektu. W ostatnim czasie bardzo popularne są grunty redukujące chłonność podłoża, które powinno rozcieńczać się z wodą zazwyczaj w proporcji 1:1 (ale najlepiej sprawdzić na opakowaniu). Gruntowanie gładzi powinno wykonywać się starannie, dokładnie wcierać pędzlem, pamiętajmy aby każde miejsce było zamalowane.