Montaż parapetów

Parapet jest ważnym elementem domu, z jednej strony odprowadza wodę deszczową, a z drugiej strony zdobi okno. Montaż parapetu nie jest trudny, wystarczy poznać kilka podstawowych zasad i zabrać się do pracy.

 

Montaż parapetów zewnętrznych

Głównym zadaniem parapetów wewnętrznych jest odprowadzenie wody deszczowej, zabezpiecza warstwę izolacji termicznej w stanie suchym. Montaż parapetów zewnętrznych dotyczy już montowania okna w ścianie, trzeba odpowiednio je uszczelnić, a od strony wewnętrzne podparapetowej izolację wykonać z folii paroszczelnej. Jeśli chodzi o sam montaż parapetu to wszystko zależy od jego materiału, jednak zazwyczaj każdy parapet można przykleić do muru za pomocą kleju montażowego, przy jednoczesnym wsunięciu krawędzi parapetu pod ościeżnicę okna. Pamiętajmy, że stronę zewnętrzną uszczelnia się za pomocą taśmy paroprzepuszczalnej. Krawędź parapetu powinna stykać się z ramą okienną i być wsunięta w wrąb. Połączenia uszczelniany za pomocą silikonu, a boczne krawędzie parapetu zabezpieczamy taśmą rozprężną.

Montaż parapetów wewnętrznych

Montaż parapetów wewnętrznych polega na prawidłowym ustawieniu parapetu i odpowiednio go zaklinowaniu i podparciu. Następnie należy wypełnić pianką montażową wszystkie wnęki w filarach okiennych i przestrzeniach podparapetowych. Kiedy pianka wyschnie, usuńmy jej nadmiar, a następnie zakryjmy ja zaprawą lub gipsem i zalicujmy z płaszczyzną ściany. Jeśli zależy nam na estetyce złącza, możemy styk parapetu z ościeżnicą i filarkami uszczelnić silikonem, a potem przymocować listwę maskującą.

Montaż parapetów i błędy podczas montażu

Montaż parapetów nie jest trudny, jednak przed rozpoczęciem pracy warto zapoznać się z podstawowymi krokami, które są konieczne, aby parapet był dobrze wykonany. W innym wypadku możemy wykonać różne błędy, które potem będą widoczne. Do najczęstszych błędów można zaliczyć nieszczelność parapetu z oknem oraz za krótki i luźne końcówki parapetu. Zdarza się również nieprawidłowe zamocowanie parapetu do podłoża oraz zatankowana końcówka parapetu.

Montaż rolet materiałowych

Coraz więcej osób wybiera rolety zamiast zasłon – są wygodne w użyciu i ładnie wyglądają. Montaż rolet materiałowych nie jest trudny, wystarczy wyznaczyć wysokość powieszenie rolety wywiercić otwory. Umieśćmy tam kołki rozporowy i przykręćmy wkrętami. Kolejnym krokiem jest włożyć w wieszaku pierścień łożyskujący, a potem włożyć w wieszaki rurę z nawiniętym materiałem. Na sam koniec przełóżmy łańcuszek kulkowy prze osłonę i umieśćmy kulki w mechanizmie napędowym.