Podłoga 3D – jak zrobić i gdzie wykorzystać?

03.02.2023

Adrian Skotnicki firma remontowa Kraków

Adrian

ZADZWOŃ

Podłoga z efektem trójwymiarowości jest świetnym pomysłem na oryginalne i nietypowe wnętrza. Jeśli się na nią odważymy, może w łatwy sposób sprawić, że dotąd nudne pomieszczenie, stanie się miejscem, w którym wszyscy chcą przebywać. Gdzie najlepiej wykorzystać taki pomysł i jak stworzyć efekt 3D na podłodze?

Jesteśmy dostępni
Pon - Pt od 8 do 21

Gdzie wykorzystać podłogę 3D?

Podłogi 3D na pewno nie są dla każdego, łatwo ten efekt zepsuć albo przytłoczyć innymi elementami pomieszczenia. Jednak zrobione dobrze, pozwolą urozmaicić przestrzeń i stworzyć niepowtarzalne wnętrze, które nasi goście na pewno zapamiętają na długo. Gdzie takie podłogi sprawdzą się najlepiej?

Pokój dziecięcy z podłogą 3D

Pokój dziecka powinien być źródłem kreatywności i nietypowych rozwiązań. Maluchy uwielbiają wszystko, co jest inne, gdzie więc podłoga 3D miałaby być lepszym rozwiązaniem jak nie tam? Efekt trójwymiarowości może sprawić, że nudna dotąd przestrzeń będzie podstawą wszystkich zabaw. Jeśli wybierze się podłogę z żywicy, można nawet pomyśleć nad zatopieniem w niej ciekawych przedmiotów.

Wystawa ekspozycyjna z podłogą trójwymiarową

Podstawą takich wystaw jest przyciągnięcie wzroku. Stawiając na podłogę z efektem 3D związanym z branżą, nie tylko zwróci się uwagę, ale też sprawi się, że ludzie chętniej będą przychodzić do stanowiska zaciekawieni takim rozwiązaniem.

Efekt trójwymiarowości w mieszkaniu

Czy w mieszkaniu poza pokojem dziecięcym można zdecydować się na taki pomysł? Oczywiście, że tak. Trzeba jednak lubić takie rozwiązania, żeby nie czuć się przytłoczonym. Łazienka z motywem morza, salon z zatopionymi kwiatami, możliwości sięgają tak daleko, jak nasza wyobraźnia.

Jak stworzyć podłogę 3D?

Nie ma jednej metody na zrobienie podłogi 3D. Wykonanie zależy głównie od naszego pomysłu na nią. Efekt 3D można stworzyć, zarówno używając przestrzennego zdjęcia, jak i dzięki iluzji optycznej. W zależności od sposobu uzyskania wrażenia przestrzeni na podłodze można wymienić kilka metod. 

Płytki z efektem trójwymiarowości

Położenie na podłogę płytek z efektem 3D jest najłatwiejszym i najbardziej intuicyjnym sposobem. W sklepach możemy znaleźć mnóstwo wzorów tworzących iluzję optyczną, a coraz częściej można nawet trafić na większe wzory z efektem 3D. Ten sposób ogranicza jednak nasze możliwości, nie możemy sami wybrać grafiki, której chcielibyśmy mieć na naszej podłodze. Poza tym wzory muszą mieścić się w granicach jednej płytki, która nie wystarcza do pokrycia całego pomieszczenia. Pomimo tych minusów położenie płytek na podłodze jest najlepszym sposobem stworzenia efektu 3D bez konieczności posiadania dużego budżetu.

Podłoga żywiczna z efektem 3D

Żywica jest idealnym materiałem do uzyskania efektu 3D na całej podłodze. Łatwiej niż inne metody tworzy równą powierzchnię, która jest niezbędna do tej techniki. Niestety, położenie podłogi żywicznej jest trudne i czasochłonne. Żeby była ona idealnie gładka, potrzebna jest szybka praca i odpowiednia temperatura, najlepiej więc zlecić jej wykonanie sprawdzonej ekipie budowlanej. Efekt 3D tworzy się przez położenie na zastygniętą żywicę wybranej grafiki i zalanie jej wylewką z żywicy epoksydowej. Dzięki takiej technice cała podłoga może przedstawiać jedną grafikę imitującą co tylko nam się zamarzy. Powierzchnia żywicy może być matowa, satynowa, albo błyszcząca, przez co mamy jeszcze więcej możliwości osiągnięcia pożądanego efektu. Oprócz tego w żywicy można zatopić drobne przedmioty, co może podsunąć pomysły niemożliwe do realizacji przy innych technikach.

Efekt 3D na szkle

Szkło jest idealnym materiałem na duże nadruki, co sprawia, że efekt 3D możemy uzyskać, wybierając odpowiednią grafikę. Tym, co wielu ludzi nie przekonuje, jest umieszczenie szkła na podłodze. Często można spotkać się z obawą, czy szklana podłoga nie będzie śliska albo łatwa do zniszczenia. Nie ma jednak powodu do strachu, takie szyby wykonywane są ze szkła hartowanego, które można pokryć warstwą antypoślizgową. Mimo to nie jest to dobre rozwiązanie na podłogę w całym pomieszczeniu. Jeśli jednak efekt 3D chcemy uzyskać tylko na wybranej powierzchni, położenie szkła z nadrukiem jest bardzo dobrym pomysłem.

Fototapeta 3D

Fototapeta jest pewnie pierwszą rzeczą kojarzącą się z efektem 3D. Najczęściej jednak widzimy ją na ścianie, nie na podłodze. Fototapeta może być wykorzystana też w taki sposób, ale wymaga to przygotowania. Powierzchnia musi być idealnie równa, jeśli są na niej panele albo płytki, można przykryć je płytą, z której trzeba się pozbyć wszystkich nierówności. Na tak przygotowaną podłogę, fototapetę kładzie się tak samo, jak na ścianę. Na koniec trzeba pamiętać o pokryciu całości lakierem do parkietu, żeby nie uszkodzić wzoru. Ten sposób jest tańszy niż kładzenie grafiki na żywicę, może jednak nie być tak samo trwały. Jeśli nie masz doświadczenia z tapetowaniem, najlepiej powierz położenie fototapety fachowcom.

Wszystkie te sposoby mogą stworzyć wymarzony efekt, jeśli tylko będą zrobione z precyzją. Jeśli zależy ci na najlepszym rezultacie, warto wybrać sprawdzonych fachowców.

Autor wpisu

Autor wpisu

Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂