Ścianki działowe

14.02.2023

Aktualizacja: 15.02.2023

Adrian Skotnicki firma remontowa Kraków

Adrian

ZADZWOŃ

Ścianki działowe stają się coraz bardziej popularne, dzięki nim możemy wykonać przegródkę w pomieszczeniu, wyodrębnić np. miejsce do nauki dla dziecka lub przedzielić pokój gościnny od sypialni. Pomysłów jest wiele, ważne aby owa ścianka ułatwiła nam mieszkanie.

Jesteśmy dostępni
Pon - Pt od 8 do 21

Ścianki działowe z płyt gipsowych

Ścianki działowe są wyjątkowym rozwiązaniem jeśli chodzi o stosowanie przegród zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych jak i biurowych. Ścianki działowe mają mnóstwo zalet jak np. to że przy założenie tej samej grubości przegrody posiadają duża większą izolacyjność akustyczną RA1. Warto również dodać to, że dzięki niewielkiej masie ścianek działowych można nie uwzględniać ich w procesie projektowania konstrukcji budynków! Oczywistą zaletą ścianek działowych jest ich szybki montaż – w ciągu jednego dnia możemy stworzyć nowe pomieszczenie.

Ścianki działowe z płyt gk i ich wady

Ścianki działowe z płyt gk oprócz zalet mają również wady o których warto wspomnieć. Pierwsza z wad to może być np. rozmiar płyty – ciężko ją zabrać ze sklepu i zawieź do domu. Do małego auta na pewno się nie zmieści, dlatego trzeba pomyśleć o czymś większym. Kolejną wadą jest materiał płyt, są dość kruche i łatwo je złamać. Mają niską nośność i małą odporność na uszkodzenia – więc musimy uważać. W zasadzie owe płyty mają więcej zalet niż wad, ale należało o tym wspomnieć, aby mieć jasność podczas wyboru.

Ścianki działowe i cennik

Coraz więcej osób wybiera ścianki działowe. Cennik może się różnić w różnych firmach budowlanych, dlatego warto zapoznać się z różnymi ofertami. Na cenę może wpłynąć to czy ścianki będą wygłuszane wełną mineralną czy może będą klejone na klej. Warto również pomyśleć o szpachlowaniu i szlifowaniu – to również kosztuje.

Murowanie ścianek działowych

Murowanie ścinek działowych polega na zastosowaniu najlepiej bloczków z betonu komórkowego. Sam beton komórkowy można przyciąć piłą. Na początku należy przygotować podłoże i zacząć murować bloczek za bloczkiem. Przy pomocy poziomicy musimy sprawdzić pion i wypoziomować ścianę. Jeśli mamy z tym problem, użyjmy pionu murarskiego. Warto dodać, że w miejscach styku z sąsiadująca ścinką, w co drugim rzędzie musimy umieścić metalową kotwę, która trwale połączy nową ścinkę z już istniejącą.

Budowa ścianki działowej – różne materiały ścianki

Budowa ścianki działowej nie jest trudna, jednak ważny jest przemyślany projekt raz dobrze dobrany materiał i narzędzia do pracy. Warto również podjąć decyzję z jakiego materiału budować ściankę. I tak mamy do wyboru cegłę, która ma dużą wytrzymałość i tłumi hałas. Bloczki z betonu komórkowego są łatwe do murowania i bardzo chętnie wybierane przez ludzi. Do wyboru mamy również pustaki ceramiczne oraz bloczki silikatowe. Rzadko, bo rzadko ale niektórzy wybierają ścianki działowe z prefabrykowanych płyt gipsowych, są drogie, ale wpływają korzystnie na mikroklimat w pomieszczeniu. Na sam koniec proponujemy ścianki z pustaków szklanych, które bardzo efektownie wyglądają i dodają światła powierzchni.

Montaż ścianki działowej z płyt gipsowych

Montaż ścianek g-k polega na postawieniu stelaży przymocowanego do podłogi i sufitu, a następnie przymocowując do nich pionowe słupy. Większą dźwiękoszczelność uzyskamy jeśli pod łatami uszczelnimy przestrzeń silikonem. Warto wzmocnić te miejsca na których będzie dodatkowe obciążenie, czyli zmontowana ściana. Do takiej konstrukcji możemy przymocować wkrętami płyty gipsowe, w razie potrzeby przyciąć je i końce zeszlifować. Na sam koniec wszystkie połączenia wyrównujemy gipsem, a miejsca zetknięcia się płyt z podłogą lub sufitem ukrywamy za listwami lub wypełniamy warstwą masy silikonowej lub akrylowej.

Autor wpisu

Autor wpisu

Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂