Tynkowanie ściany

06.02.2023

Aktualizacja: 15.02.2023

Adrian Skotnicki firma remontowa Kraków

Adrian

ZADZWOŃ

Do tynkowania można przystąpić wtedy, kiedy mamy zakończone pierwsze etapy budowy domu. Tynkowanie należy do prac wykończeniowych, które można wykonać na różne sposoby.

Jesteśmy dostępni
Pon - Pt od 8 do 21

Tynkowanie ścian

Tynkowanie ścian nie jest trudnym zajęciem. Wystarczy wiedzieć jak się do tego zabrać. Po pierwsze tynki należy nakładać ręcznie lub za pomocą agregatu. To drugie rozwiązanie na pewno skróci czas pracy, jednak nie wszyscy mają dostęp do takiego urządzenia. Jeśli chodzi o ręczne nakładanie tynku na ścianę to zazwyczaj narzucany jest pasami, stworzonymi przez przygotowane wcześniej łaty tynkarskie. Owe łaty to zwykłe listy z tynku lub gipsu, kątowniki narożne. Dzięki nim po zgarnięci nadmiaru tynku, w zależności od metody tynkowania, należy nałożyć kolejna warstwę powierzchniową i wygładzić ją packą lub kielnią. Natomiast jeśli chodzi o gotowe zaprawy tynku gipsowego, to trzeba je nanosić za pomocą packi stalowej, silnie ją docisnąć do zaprawy i do podłoża.

Tynk strukturalny i jego rodzaje

Od pewnego czasu idealnie gładkie ściany zyskały konkurencje w postaci tynków strukturalnych. Tynk strukturalny pozwala na ścianach wyczarować ciekawe faktury jak np. rowki, fale a nawet interesujące bazgroły. Obecnie mamy do wyboru kilka rodzajów owych tynków o różnym składzie chemicznym. Sam efekt końcowy zależy od zastosowanie odpowiedniego materiału. I tak w sklepach mamy do wyboru tynki mineralne, które charakteryzują się dobrą przepuszczalnością pary oraz szybkim czasem wiązania. A także są trwałe i wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i odkształcenia. Mamy również do wyboru tynki akrylowe, które cechuje szybkość wiązania, odporność na odbarwienia oraz łatwość w czyszczeniu. Możemy jeszcze wybrać tynki silikonowe silikatowe, które również są odporne na zanieczyszczenia oraz posiadają duża gamę kolorów.

Tynki strukturalne i możliwe faktury

Aby nasze tynki strukturalne były tak interesujące jak chcemy musimy wiedzieć, iż wygląd elewacji zależy od faktury tynków. Warto również dodać, że aby używać gładką powierzchnię trzeba zastosować tynki z kruszywem 1 – 1,5 mm z użyciem wałka strukturalnego. Jeśli chodzi o faktury, to najpopularniejsze są trzy. Pierwsza to kornik, czyli powierzchnia przypomina kanaliki zrobione w drewnie prze robaczki. Taki efekt uzyskuje się dzięki kamyczkom, które podczas zacierania masy tynkarskiej żłobią poziome, pionowe oraz koliste rowki. Innym rodzajem faktury jest baranek, który można uzyskać za pomocą pacy, wałka lub innych narzędzi. Drapane ściany są również popularne, tworzy je żwirek, który podczas zacierania tynku odlatuje od powierzchni i wyjawia głębsze warstwy wyprawy tynkarskiej.

Tynkowanie ściany i cennik

Jeśli decydujemy się na wynajęcie firmy remontowej, warto jest dowiedzieć się ile kosztuje tynkowanie. Cennik jest uzależniony od kilku rzeczy. Po pierwsze jeśli na początku trzeba skuć stary tynk to cena na pewno pójdzie w górę. Po drugie wszystko zależy od tego jaki tynk będzie kładziony. Położenie tynku akrylowo – mineralnego jest tańsze od położenia tynku ozdobnego. Jednak najtańsze będzie tynkowanie tradycyjne, które zajmie najmniej czasu. Pamiętajmy sprawdźmy ceny w różnych firmach, niekiedy mogą się one znacznie różnić. Wybierzmy tą najlepszą.

Tynki gipsowe i jego zalety

Tynki gipsowe maja mnóstwo zalet, o których warto wiedzieć. Po pierwsze tynki gipsowe łatwo się układa, jest tylko jedna warstwa którą szybko się nanosi. Po drugie, nie musimy wykańczać ścian gładzią, dzięki czemu zaoszczędzamy sporo czasu. Tynki gipsowe są białe, dlatego jeśli pomalujemy je białą farba to ich zużycie będzie mniejsze. Warto wspomnieć również o dobrej izolacji termicznej. Ich współczynnik przewodzenia ciepła jest bardzo niski, a im niższy tym korzystniejszy. Owe tynki potrafią regulować poziom wilgoci pomieszczeń, dzięki czemu poprawiają mikroklimat we wnętrzu. Nie wszyscy również wiedzą o tym, że tynki gipsowe chroni przez rozprzestrzenianiem się ognia oraz idealnie nadają się do dekoracyjnego fakturowania.

Tynki mineralne

Tynki mineralne tworzone są w postaci suchej mieszanki, którą należy rozmieszać z odpowiednią ilością wody. Owe tynki są bardzo trwałe, odporne za zabrudzenia i uszkodzenia fizyczne, lepiej również przepuszczają parę wodną, a co za tym idzie nie doprowadzają do kondensacji wilgoci w ścianie. Dlatego opłaca się położyć tynk mineralny w pomieszczeniu gdzie jest dużo zieleni lub zbiornik wodny, inny tynk mógłby szybko zarosnąć grzybami – ten jest bardziej odporny.

Tynki mozaikowe

Tynki mozaikowe są świetnym pomysłem, jeśli chcemy upiększyć nasze pomieszczenie. Owe tynki zawierają wypełniacze mineralne, w postaci malutkich kamyczków w różnych kolorach. Tynki mozaikowe są bardzo elastyczne, dzięki czemu są odporne na uszkodzenia. Niewiele osób wie, że ich spoiwem jest żywica, która wpływa na ich giętkość. Tynki o których mowa, polecane są do dekorowania fragmentów ścian w kuchniach oraz łazienkach, bardzo ładnie wyglądają w połączeniu z płytkami ceramicznymi i kamiennymi.

Tynki akrylowe

Tynki akrylowe sprzedawane są w gotowej do użycia masie, co jest bardzo wygodne. Owe tynki posiadają bogatą paletę kolorów, dlatego jest w czym wybierać. Warto dodać, że tynki są bardzo elastyczne i dużo łatwiej znoszą niewielkie odkształcenia podłoża. Dodatkowym plusem jest również to, że o wiele łatwiej jest usunąć kurz niż z innych tynków. Niestety tynki akrylowe szybkiej ulegają obrastaniu prze grzyby i glony, dlatego jeśli planujemy położyć tynk obok skupiska zieleni itp. to lepiej jest położyć tynk mineralny.

Tynk gipsowy i jego wady

Oprócz zalet, tynk gipsowy ma również wady, dlatego przed jego wybraniem warto poczytać co nieco na jego temat. Po pierwsze jest mniej wytrzymały jeśli chodzi o uszkodzenia mechaniczne, musimy na niego uważać. Wadą jest również to, ze tynk gipsowy nie jest odporny na wodę i stałe zawilgocenie. Kiedy wilgoci jest bardzo dużo, owy tynk traci wytrzymałość i nasza praca pójdzie na marne. Jest jeszcze inna wada, jeśli zetkniemy go z gipsem może zacząć rdzewieć…Warto przemyśleć, czy w wybranym pomieszczeniu tynk gipsowy sprawdzi się, może lepiej wybrać inne rozwiązanie?

Autor wpisu

Autor wpisu

Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂