Montaż urządzeń sanitarnych

07.02.2023

Aktualizacja: 15.02.2023

Adrian Skotnicki firma remontowa Kraków

Adrian

ZADZWOŃ

Samo kupno urządzeń sanitarnych do naszej łazienki nie wystarczy. Musimy je jeszcze zamontować, aby mogły nam służyć. Zazwyczaj do każdego zakupu owych urządzeń dodawana jest instrukcja montażu, a jakby nie było, można skorzystać z naszych krótki instrukcji, a jakże pomocnych.

Jesteśmy dostępni
Pon - Pt od 8 do 21

Montaż brodzika

Brodziki można kupić w różnych rozmiarach, kształtach oraz z różnorakiego materiału. Jeśli kupimy brodzik w komplecie otrzymamy do niego stelaż z regulowanymi nóżkami. Oczywiście na tych nóżkach ustawimy brodzik, ułatwi to jego wypoziomowanie na nierównej podłodze w łazience. Montaż brodzika zacznijmy od wyznaczenia miejsca, gdzie zainstalujemy brodzik. Warto obrysować na posadzce brodzik z otworem odpływowym, zaznaczmy również syfon odprowadzający wodę. Syfon zamontujmy w otworze brodzika, a potem dopasujmy długość rury kanalizacyjnej tak, aby syfon znalazł się w dokładnie wyznaczonym na podłodze miejscu. Pamiętajmy, że instalacja kanalizacyjna powinna być gotowa przed montażem brodzika, zamontujmy stelaż i regulowane nóżki. Następnie wypoziomujmy brodzik, a na ścianie wyznaczmy wysokość, na której znajdą się stabilizujące zaczepy pod krawędź brodzika. W zaznaczonych miejscach wiercimy otwory i mocujemy zaczepy na kółkach rozporowych. Dopiero potem ustawiamy brodzik i montujemy górną część syfonu. Na koniec mocujemy na wcisk osłonę dekoracyjną brodzika oraz uszczelniamy połączenie brodzika ze ścianą silikonem sanitarnym.

Montaż muszli wiszącej

Jeśli zdecydujemy się na zakup muszli wiszącej musimy również dowiedzieć się jak ją potem zamontować. Otóż montaż muszli wiszącej wykonywany jest na stelażu mocującym. W zasadzie najtrudniejszym zadaniem montera jest odpowiednie ustawienie stelaża tak, aby po jego zabudowaniu muszla znalazła się na odpowiedniej wysokości od podłogi. Zatem na jakiej wysokości powinna wisieć muszla? Zazwyczaj przyjmuje się 400mm od podłogi, jednak jest to wysokość która zależy od wysokości osób, które muszlę będą używać. Podczas montażu muszli, stelaż należy przystawić do ściany i wyregulować jego wysokość wysuwając nóżki montażowe oraz odległość do ściany, tak aby z tyłu stelaża swobodnie zmieściło się przyłącze kanalizacyjne. Następnie należy przymocować do stelaża śruby montażowe do muszli ustępowej i elementy dystansowy, przystawiamy znowu do ściany i zaznaczamy miejsce do wywiercenia otworów. Otwory musza być wywiercone na co najmniej 65mm wiertłem średnicy 10mm, potem umieśćmy w nich kołki rozporowe. Przykręćmy stelaż do ściany i podłogi, następnie wykonajmy przyłącze kanalizacyjne i wodociągowe. Po tych czynnościach należy zamknąć zawór i sprawdzić szczelność instalacji. Jeśli wszystko jest dobrze wykonane, zamontujmy kołpaki ochronne, a w miejscu montażu płytki spustowej element styropianowy. Na sam koniec możemy zamocować muszlę ustępową i wyznaczamy płaszczyznę ściany. Potem zdejmujemy sztucery z muszli, wkładamy do otworów w ścianie i kolejny raz wyznaczamy płaszczyznę ściany. Na sztucerach powinny powstać dwie kreski oddalone od siebie – różnica kresek to długość do ucięcia brzeszczotem. Aby zapewnić swobodne założenie muszli dodajmy jeszcze z 3 mm i utnijmy. Na sam koniec wymierzmy metrówką grubość tylniej ścianki muszli i dodajmy ok. 20 mm, utnijmy na wyznaczoną długość śruby montażowe. Dopiero teraz możemy zamocować muszlę i przymocować ją do ścianki, pamiętajmy o usunięciu nadmiaru pianki polietylenowej, która wygłuszy muszlę.

Montaż wanny

Prawidłowy montaż wanny jest bardzo ważny, jeśli zrobimy to źle możemy mieć przecieki, które w konsekwencji mogą przemienić się w odszkodowania dla sąsiadów albo zamoknięcie fundamentów domu. Przed zakupem dokonajmy pomiarów pomieszczenia i kupmy odpowiednią wannę. Ważne jest aby sprawdzić odprowadzenie wody do kanalizacji, a także szczelności instalacji wodno – kanalizacyjnej. Niezbędne jest także wypoziomowanie podłogi, na której będzie ustawiona wanna. Po tych czynnościach możemy ustawić stelaż i umocować na nim wannę. Na sam koniec połóżmy osłonę lub obudujmy ją płytkami lub panelami, jednak pamiętajmy o tym, aby zostawić wnękę na stopy oraz rewizję.

Montaż umywalki

W każdej łazience powinna znajdować się umywalka, to niej umyjemy ręce oraz zęby. Jednak warto zadbać o to, aby umywalka miała odpowiedni kształt i wielkość. Małe umywalki są dobre do małych łazienek, niestety są małe i niewygodne. Zwróćmy również uwagę na to, czy woda lecąca z kranu woda będzie pryskać z umywalki. Zastanówmy się jeszcze nad tym czy chcemy aby umywalka była zamontowana na ścianie czy na blacie, a może na stojaku. Montaż umywalki nie jest trudny, na sam początek powinniśmy zakręcić główny dopływ wody. Umywalkę powinno umieścić się na wysokości około 85cm od podłogi. Musimy wymierzyć umywalkę i zaznaczyć miejsca gdzie osadzimy śruby montażowe. Kiedy śruby są osadzone możemy wsunąć na nie umywalkę i podkładki, następnie dokręcić śruby. Na koniec wkładamy od góry w otwór umywalki baterię i uszczelki, a od dołu mocujemy nakrętkę zabezpieczającą. Wszystko łączymy wężykami baterii z zaworami i podłączamy syfon. Szczeliny pomiędzy ścianą a umywalką wypełniamy silikonem sanitarnym.

Wybór i montaż baterii umywalkowej

W sklepach jest ogromny wybór baterii do umywalek, dlatego na samym początku warto zastanowić się czy chcemy aby bateria wychodziła ze ściany czy ze zlewu, a może stała? Wszystkie te rodzaje baterii mogą mieć pojedynczą lub podwójną dźwignię (kurki) mieszacza wody oraz górny lub dolny spust wody, który może być ruchomy lub stały. Montaż baterii umywalkowej nie jest skomplikowany. Jedyne trudności jakie mogą wystąpić to te wynikające z niedokładności w wyprowadzeniu zakończenie rur lub niezachowania wymaganego dystansu przy kładzeniu glazury. Dlatego pamiętajmy o tym. Każda bateria powinna posiadać komplet uszczelek i śrub. My zadbajmy jedynie o odpowiednie klucze i teflonową taśmę uszczelniającą, którą owiniemy miejsca połączeń. Podczas montażu pamiętajmy aby umieszczać po kolei uszczelki oraz odpowiednio mocno dokręcić baterię do zlewu. Przed montażem baterii koniecznie zakręćmy zawór odcinający dopływ wody.

Montaż urządzeń i instalacji sanitarnych

Równie ważnym jak montaż urządzeń sanitarnych etapem prac jest doprowadzenie i właściwe podłączenie instalacji sanitarnej. To szczególnie istotny krok w przypadku łazienki, gdzie nie tylko musimy doprowadzić wodę (zazwyczaj w kilku miejscach), ale również zadbać o odpowiednią wentylację i niejednokrotnie podłączyć również gaz (gdy przykładowo zdecydujemy się na piecyk gazowy).

Montaż urządzeń i instalacji sanitarnych powinien zostać dokładnie zaplanowany i przeprowadzony przez osobę kompetentną, najlepiej – profesjonalną ekipę. Budowa domowej sieci wodnej nie jest zagadnieniem prostym – wymaga doprowadzenia wody zimnej, ciepłej, odprowadzenia tej zużytej, a niejednokrotnie także rozprowadzenia wody służącej do ogrzewania mieszkania (instalacja sanitarna to również instalacja grzewcza).

Na domową sieć wodną składa się szereg elementów: urządzenia zasilania (pompy, kotły) oraz wykorzystywania (baterie, grzejniki), a także przewody, rozprowadzające konkretne medium (wodę, gaz, etc.) – najczęściej rury. Ich montaż wymaga uwzględnienia rozmieszczenia pozostałych typów instalacji wewnątrz budynku (np. elektrycznej).

Autor wpisu

Autor wpisu

Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂