Jak zaplanować i przetrwać generalny remont mieszkania?

Co zrobić, by generalny remont przebiegł sprawnie?

Generalny remont mieszkania każdemu nastręcza wielu kłopotów, nerwów oraz stresu. Bardzo ciężko jest bowiem zaplanować idealnie przebiegający, kompleksowy remont, szczególnie wtedy, gdy współpracujemy z różnego typu fachowcami. Trudności, jakie napotykamy, dotyczą praktycznie każdego etapu, od zakupu materiałów, przez ustalenia ze specjalistami, po nieprzewidziane wydatki i dodatkowe prace do wykonania. Generalny remont można jednak znacząco usprawnić, jeśli skorzystamy z kilku cennych rad, które dziś Wam przedstawimy. Zapraszamy do lektury.

Krok pierwszy udanego remontu – dokładne planowanie

Jeśli marzy nam się spokojny, bezpieczny i bezstresowy remont, przygotowania do niego musimy zacząć dużo wcześniej i skupić się na jego dokładnym zaplanowaniu. Zła wiadomość jest taka, że dokładny plan potrzebny będzie nam na praktycznie każdym etapie prac, a i tak musimy liczyć się z niespodziankami. Jednak ominięcie tego etapu byłoby zbyt ryzykowne, zdecydowanie wydłużyłoby czas trwania prac. A co powinniśmy rozpisać?

  • Z pewnością koszty, oczywiście nie jesteśmy w stanie dokładnie przewidzieć wszystkich wydatków, ale z pewnością warto wypisać jak najwięcej możliwych materiałów, które będą nam potrzebne wraz z ich cenami. Na koniec dodajmy do sumy około 30% – to będzie przybliżony koszt, jaki oprócz wartości robocizny nas czeka.
  • Materiały do zabezpieczenia podłogi czy ścian, które bardzo często pomijamy. Choć wydawać by się mogło, że ich cena nie jest wysoka, zużywając co najmniej kilka taśm maskujących, ochronnych czy kilka paczek folii zabezpieczającej koszt robi się już dość duży.

Marzy Ci się kompleksowy remont, ale nie wiesz jak go zaplanować i dograć poszczególne etapy? Skorzystaj z naszych porad

ZADZWOŃ DO NAS lub NAPISZ MAILA.
570-625-667,  lub wyceny@majsterdamian.pl

Krok drugi – przygotuj się na opóźnienia

Możesz być pewien, że w czasie remontu przytrafią się jakieś opóźnienia. Najczęściej dotyczą one dostaw materiałów, mebli czy innych niezbędnych akcesoriów. Z tego powodu, podobnie jak w kwestii finansów, konieczne jest zapewnienie sobie rezerw czasowych na ewentualne poślizgi dostawców. Aby zminimalizować ryzyko przede wszystkim warto zatrudnić profesjonalną firmę remontową, która będzie nas wspierać na każdym etapie prac. Kolejną rzeczą, o której nie możemy zapominać jest odpowiednio wcześniejsze zamówienie materiałów do poszczególnych prac jak gruntowaniamalowaniatapetowania czy flizowania, ponieważ czas oczekiwania bywa dłuższy niż mogłoby nam się wydawać. Dobrym pomysłem jest jeszcze przed rozpoczęciem remontu popytać w sklepach stacjonarnych (czy internetowych), jaki jest czas oczekiwania na poszczególne materiały. Uważajmy, bo niestety często zdarza się, że choć ogólne napisy głoszą, że dany produkt jest dostępny od ręki, po dopytaniu obsługi okazuje się, że jest inaczej.

Jak przetrwać remont mieszkania?

Krok 3 Upewnij się, że nie potrzebujesz zgody spółdzielni

Tym, co może stać się niespodziewaną przeszkodą w remoncie jest nie uzyskanie odpowiednich zgód w spółdzielni mieszkaniowej. Warto zadbać o to odpowiednio wcześnie i kilka tygodni przed rozpoczęciem prac, upewnienie się, że wszystkie prace mogą się odbyć bez przeszkód. Wbrew pozorom w bloku łatwo o jakiś donos od sąsiadów, że trwa u nas remont, a od tego już tylko krok do niezapowiedzianej kontroli czy zastopowania naszych prac, czego z pewnością byśmy nie chcieli.

Poznaj ciekawe sposoby na upiększenie ścian – zapraszamy na naszego bloga.

Krok 4 Jeśli możesz się przeprowadzić, zrób to

Najlepszym rozwiązaniem na niezwariowanie podczas remontu mieszkania jest wyprowadzenie się na ten czas. Oczywiście nie każdy będzie mógł sobie na to pozwolić, ale jeśli mamy taką możliwość, warto ją wykorzystać. Dzięki temu nie tylko nie będziemy musieli mieszkać w brudzie, ale i oszczędzimy sobie wiele stresów i nieprzewidzianych sytuacji, które będą się wydarzać podczas prac. Jednak dobra ekipa remontowa z pewnością poradzi sobie z nimi, bez zbędnego stresowania nas.

Krok 5 Nie oszczędzaj czasu i pieniędzy na zabezpieczaniu i przygotowaniu powierzchni

Nie ma nic gorszego niż próby zaoszczędzenia czasu (czy pieniędzy) na podstawowych czynnościach, czyli zabezpieczeniu powierzchni przed zabrudzeniem oraz przygotowania tych, które będziemy remontować. Choć jest to bardzo kuszące nigdy nie przyniesie nam pozytywnych rezultatów. Dlatego konieczne jest staranne zabezpieczenie każdej ściany, mebli, podłóg etc. przed zniszczeniem czy zabrudzeniem. Zanim przejdziemy do malowania czy tapetowania ścian, upewnijmy się również, czy zostały umyte, odtłuszczone i zagruntowne. Niezależnie od tego, czy robimy to sami, czy z pomocą fachowców, jest to etap niezbędny.

Jak prawidłowo gruntować? Przeczytaj nasz artykuł

Krok 6 Zadbaj o czas na odpoczynek

W czasie remontu nie zapominajmy o czasie na swój odpoczynek. Nie da się uniknąć stresu związanego z tą sytuacją, dlatego pozwólmy sobie na na chwile relaksu i skupmy myśli na czymś innym niż zmiana aranżacji wnętrza.

Przytłacza Cię realizacja generalnego remontu w domu? Zwróć się do nas, pomożemy szybko i sprawnie wyremontować wnętrze

ZADZWOŃ DO NAS lub NAPISZ MAILA.
570-625-667,  lub wyceny@majsterdamian.pl