O gruntowaniu jeszcze raz

02.02.2023

Aktualizacja: 15.02.2023

Adrian Skotnicki firma remontowa Kraków

Adrian

ZADZWOŃ

Gruntowanie jest to jeden z ważniejszych punktów podczas przygotowania powierzchni do malowania. Bez zrealizowania tego punktu możemy mieć pewność, że ściana nie będzie zrobiona idealnie, a z czasem może to być coraz bardziej widoczniejsze. Dlatego aby uniknąć niepotrzebnej dodatkowej pracy zrealizujmy ten punkt od razu, a potem cieszmy się wykonaną pracą.

Jesteśmy dostępni
Pon - Pt od 8 do 21

Gruntowanie elewacji

Każda elewacja, duża czy mała powinna być zagruntowania, w innym przypadku malowanie ścian pójdzie na marne. Aby gruntowanie elewacji przyniosło efekt to przed czynnością musimy zadbać aby powierzchnia była sucha i wolna od substancji zmniejszających przyczepność. Jeśli na ścianie są stare powłoki farb trzeba je usunąć mechanicznie lub przy pomocy silnym strumieniem wody. Jeśli powstaną w tym czasie jakieś ubytki i spękania podłoża to należy uzupełnić je zaprawą cementowo – wapienną lub wyrównać, a dopiero potem zacząć gruntować elewacje.

Gruntowanie ściany

Gruntowanie ściany może być prosta czynnością, wystarczy poznać kilka podstawowych informacji na temat gruntowania. Po pierwsze, gruntowanie elewacji budynków powinno prowadzić co całkowitego nasycenia podłożą, jednak nie powinno nakładać się zbyt dużej ilości gruntu. Po drugie, jeśli woda jest wchłaniana, to znaczy że gruntowanie jest za słabe. Dopiero gdy woda tworzy krople, a krople powoli będą wchłaniane to gruntowanie będzie prawidłowe. Właściwa powierzchnia po zagruntowaniu powinna być matowa.

Gruntowanie sufitu, a brudy

Tak samo jak ściany, sufity również musimy zagruntować przed malowaniem, wzmocni to całe podłoże, a farba będą się mocniej trzymać. Aby gruntowanie sufitu przyniosło efekt musimy wcześniej zadbać o to, by powierzchnia była sucha i czysta. Zazwyczaj musimy usunąć jakieś zacieki, które mogą uniemożliwić uzyskanie powłoki o jednolitym wyglądzie np. będą wychodzić na powierzchnie. Najlepszym sposobem na ich usunięcie jest przetarcie fragmentu sufitu stalową szczotką lub papierem ścierny, a dopiero potem zagruntować wszystko. Natomiast jest chodzi o zatłuszczenia, to można je usunąć przy pomocy środka przeznaczonego do zmywania brudu. Innym brudem, który może nam przeszkadzać może być grzyb, który należy zmyć i zaimpregnować podłoże specjalnym preparatem grzybobójczym. Kiedy pozbędziemy się zanieczyszczeń można przejść do gruntowania sufitu pamiętając przy tym, aby dokładnie przemalować każde miejsce.

Gruntowanie płyt gipsowych

Płyty gipsowe są dość silnie chłonne, dlatego zawsze trzeba je zabezpieczyć odpowiednim środkiem gruntującym. Nie radzimy wykonywać dalszych prac na płytach gipsowych, jeśli ich nie zagruntujemy, będzie to praca na marne. Wystarczy skropić płytę wodą, a następnie obserwować jak szybko woda się wchłania, reszty nie trzeba już mówić…Gruntowanie płyt gipsowych powinno odbyć się przy pomocy preparatów gruntujących do podłoży silnie chłonnych lub przy pomocy rozwodnionej farby, która uniemożliwią absorpcję wody. Dopiero kiedy porządnie zagruntujemy płytę możemy zabrać się do dalszej pracy. Warto dodać, że na zagruntowanym materiale praca jest dużo łatwiejsza i przyjemniejsza.

Autor wpisu

Autor wpisu

Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂