Kafelkowanie – krok po kroku

02.02.2023

Aktualizacja: 15.02.2023

Adrian Skotnicki firma remontowa Kraków

Adrian

ZADZWOŃ

Ściana w kafelkach wygląda ładnie, jednak aby tak wyglądała najpierw należy je położyć. Aby kafelki właściwie przylegały do ściany należy wykonać wszystko starannie i w sposób przemyślany. Pierwszym podstawowym krokiem jest to, aby ściana była równa i prosta – reszta pójdzie wtedy szybko.

Jesteśmy dostępni
Pon - Pt od 8 do 21

Kafelkowanie

Aby kafelkowanie szło nam sprawnie, na samym początku musimy zadbać o to, aby ściany były równe i proste. Aby to sprawdzić najlepiej wziąć poziomice i zobaczyć równość każdej ściany. Jeśli zamierzamy położyć płytki na powierzchni obłej, warto sprawdzić symetrię wypukłości oraz równość jej powierzchni. Jeśli będziemy mieć jakieś nierówności na ścianie, lepiej je zniwelować cementem lub położyć na kleju płyty kartonowo – gipsowe. Warto pomyśleć również o specjalnej siatce, która zabezpieczy płytki przed pękaniem. Przed przystąpieniem do kafelkowania trzeba zagruntować ścianę. Potem określmy wysokość do której będziemy układać kafelki. Pamiętajmy również o zakupie drewnianych kantów i kołków.

Kafelkowanie i cennik

Każdego z nas na pewno interesuje od czego zależą ceny za kafelkowanie. Cennik ten uzależniony jest od różnych czynników takich jak rodzaj pracy oraz jej wielkość i zróżnicowanie. Brane pod uwagę są również warunki realizacji, zakres zadania oraz typ obiektu. Jeśli chodzi o kafelkowanie to do ceny doliczane jest także montaż cokołów ciętych oraz gotowych. Firma również dodatkowo policzy skucie starych kafli ,a nawet dojazd do klienta. Czasami osobno liczy się kafelkowanie schodów lub parapetów, warto zaznaczyć również to, że szlifowanie krawędzi płytek do narożnika również podnosi cenę.

Kafelkowanie i porady

Nie każdy wie na czym polega kafelkowanie. Porady o których powiemy warto przeczytać i się do nich dostosować, wtedy praca będzie szła szybko i miło. Po pierwsze ścianę przed kafelkowaniem należy oczyścić – usunąć stary tynk ze ściany, resztki wykładziny itd. Następnie wyrównajmy powierzchnię przeznaczoną do kafelkowania, a potem zagruntujmy ją. Pamiętajmy przy tym, że używamy takich środków gruntujących, które są przeznaczone do danego typu kleju, który będziemy używać. Od zagruntowania odczekajmy 24 godziny i zacznijmy kafelkować. Zacznijmy wszystko od fragmentu, który będzie na widoku, w samych końcówkach w rogach zostawmy docięcia. Musimy nabrać na packę klej i nakładamy około 0,5 cm grubości na wysokość około dwóch kafli od dolnej listwy poziomującej. Musimy wyrównać klej grzebieniem umieszczonym z drugiej strony packi, zróbmy to w taki sposób aby powstały bruzdy. Następnie bierzemy kafle i przykładamy do ściany, musi przylegać do listwy dolnej i bocznej. Ważnym krokiem jest to, aby potem poziomicą sprawdzić czy kafla równo leży. Jeśli wszystko jest ok., to nakładamy kolejną kafle, pamiętajmy tylko aby umieścić krzyżyki dystansowe. Jeśli pobrudzimy kafle zaprawą klejową, musimy ja szybko zmyć woda, jeśli wyschnie będzie to bardzo trudne. Na sam koniec przygotowujemy fugę i szpachelką smarujemy ją między kafelki.

Kafelkowanie łazienki, a wybór kafelek

Kafelkowanie łazienki nie będzie trudnym zajęciem jeśli wcześniej się do tego odpowiednio przygotujemy. Zaopatrzmy się w odpowiednie narzędzia oraz przedmioty potrzebne do kafelkowania. Kiedy będziemy wybierać kafelki do łazienki, pamiętajmy, że ich rozmiar może optycznie powiększyć łazienkę lub ją zmniejszyć. Dlatego tez, w małych łazienkach nie powinno się wybierać znacznie dużych kafelek, ani tez malutkich. Najodpowiedniejsze są te średnie z delikatnym kolorem. W małych łazienkach odradzamy ciemne i jaskrawe kolory, lepiej aby taka łazienka była jasna. W dużych łazienkach mamy więcej do wyboru, możemy zastanowić się nad terakotą lub bardziej żywymi kolorami – kiedy jest więcej przestrzeni, wszystko staje się bardziej widoczne.

Układanie kafelek, a potrzebne narzędzia

Aby układanie kafelek szło nam sprawnie i przyjemnie powinniśmy mieć właściwe narzędzia, które przydadzą się do pracy. Zaopatrzmy się w poziomicę oraz obcęgi. Potrzeba będzie również metrówka, kielnia i szpachelka. Potrzebny może być również młotek, oraz nożyk i ścierka do wycierania kleju. Niektórzy mają również wiaderko, przecinak oraz przyrząd do cięcia płytek. Mieszadło oraz krzyżaki dystansowe będą bardzo potrzebne. Tak samo jak paca zębata oraz gumowa. Mając wszystkie takie narzędzia możemy być pewni, ze kafelkowanie pójdzie nam zwinnie.

Autor wpisu

Autor wpisu

Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂