Jak przygotować ściany do malowania?

02.02.2023

Aktualizacja: 15.02.2023

Adrian Skotnicki firma remontowa Kraków

Adrian

ZADZWOŃ

Zanim zaczniemy nanosić na ściany i sufity farbę w pożądanym kolorze i w ten sposób nadać zupełnie innego, nowego charakteru każdemu wnętrzu, musimy zastanowić się, jak przygotować ściany do malowania. Nie chodzi tu tylko o wybór koloru i typu farby czy zabezpieczenie mebli i sprzętów przed zachlapaniem. To kwestia przygotowania podłoża jeszcze przed malowaniem – czyszczenia ścian, gruntowania ich, wypełniania ubytków. Jak zatem zabrać się do tych czynności? W jakiej kolejności je wykonywać? Sprawdź!

Jesteśmy dostępni
Pon - Pt od 8 do 21

Podstawa malowania

Ściana nigdy nie będzie prezentować się dobrze, jeśli pokryjemy ją farbą bez wcześniejszego przygotowania podłoża. Malowanie brudnej, tłustej ściany bez gruntowania spowoduje, że nie tylko będzie się ona prezentować mało estetycznie, ale na dodatek wielce prawdopodobne, że powłoka malarska szybko zacznie od niej odpadać. Podstawą jest więc przygotowanie podłoża do malowania odpowiednio wcześnie.

To, jak przygotujemy ściany do malowania, decyduje nie tylko o walorach wizualnych czy trwałości efektu. Ma również wpływ na czas poświęcony właściwej pracy – malowanie ścian brudnych, nierównych potrwa zdecydowanie dłużej. Warto zatem przyłożyć się do czynności przygotowawczych, zaplanować je i starannie wykonać. Gruntowanie, czyszczenie ścian przed malowaniem oraz uzupełnianie ubytków to absolutne minimum.

Zanim zaczniemy przygotowywać ściany do malowania, zastanówmy się, jak wykonać poszczególne czynności oraz za pomocą jakich środków i narzędzi to zrobić. Niewłaściwie dobrane preparaty mogą uszkodzić podłoże lub negatywnie wpłynąć na barwę i strukturę świeżo nakładanej powłoki. Przykładowo podczas czyszczenia ścian przed malowaniem lepiej powstrzymać się przed użyciem agresywnym środków chemicznych.

Czyszczenie ścian przed malowaniem

Malowanie brudnych ścian, zwłaszcza wtedy, gdy mają tłuste plamy, nie jest najlepszym pomysłem. Farba nie pokryje ich i przebarwienia będą przebijać, tworząc mało estetyczny efekt wizualny. Dlatego przed malowaniem plamy należy wyczyścić. Jeśli na ścianie znajdują się uporczywe, trudne do usunięcia ślady, najlepiej zamalować je farbą do neutralizowania zabrudzeń. Tłuste plamy zmywa się płynem do mycia naczyń lub innym detergentem i ciepłą wodą.

Czyszczenie ścian przed malowaniem rozpocznijmy od pozbycia się kurzu, pajęczyn i luźnych zanieczyszczeń za pomocą miotełki (zapobiegnie to późniejszemu zabrudzeniu pędzla czy wałka). Następnie usuńmy stare powłoki farby (szczególnie, jeśli mają tendencję do odpadania), namaczając je i zdrapując szpachelką. Zaaplikujmy również na brudne ściany przed malowaniem środek antypleśniowy.

W przypadku zabrudzeń, które trwale wniknęły w strukturę ściany, najlepszym sposobem jest umycie podłoża wodą z mydłem malarskim. Przed malowaniem pod żadnym pozorem nie powinno się wykonywać czyszczenia ścian za pomocą silnych detergentów (zwłaszcza tych nanoszonych miejscowo za pomocą spryskiwacza).

Uzupełnianie ubytków

Ważnym etapem przygotowania ścian do malowania jest uzupełnienie istniejących w nich dziur, głębokich rys, czy innych ubytków. Należy dokładnie przyjrzeć się, czy w ścianie nie ma wgłębień i dziur po wkrętach i gwoździach, czy tynk się nie sypie, albo nie ma głębokich rys. Wszystko to trzeba wypełnić, na przykład przy użyciu zaprawy szpachlowej.

Jak przygotować do malowania ściany, w których pęknięcia i rysy są drobne, niezbyt głębokie albo mają postać powierzchniowych uszczerbków? Można je zaszpachlować z wykorzystaniem naprawczej masy akrylowej. Jej sposób nanoszenia jest bardzo prosty, dodatkowo nadprogramową ilość preparatu z powodzeniem można wykorzystać do fakturowania powierzchni.

Istnieją różne preparaty przeznaczone do przygotowywania ścian przed malowaniem pod kątem ubytków. Możemy zdecydować się na te przeznaczone do konkretnego rodzaju tynku lub uniwersalne (np. zaprawę szpachlową na bazie białego gipsu). Oprócz przyrządu do nakładania masy warto mieć pod ręką papier ścierny do wygładzania ewentualnych nierówności.

Gruntowanie ścian

Nie można zaniedbywać gruntowania ścian, ponieważ starannie wykonane pozwala na zmniejszenie zużycia farby. Ta czynność jednocześnie zapobiega pyleniu tynku. Nie jest to trudny etap przygotowania ścian przed malowaniem, dlatego można go z powodzeniem wykonać samodzielnie, wykorzystując emulsję gruntującą. Producenci farb zalecają, aby pokrywać ściany gruntem przed każdym malowaniem, zwłaszcza jeśli podłoże jest bardzo chłonne i może odciągać wilgoć z farby.

Gruntować należy ściany wykończone nowymi tynkami, zwłaszcza tynkami gipsowymi oraz okładzinami z płyt gipsowo-kartonowych. Inaczej postępuje się z płytami gipsowo-włóknowymi, charakteryzującymi się niskim poziomem zapylenia i chłonności. Te nie będą wymagały pokrywania ich emulsją gruntującą. Grunt może być jednak znakomitym rozwiązaniem problemu pylącej ściany.

Gruntuje się wyłącznie czyste i suche powierzchnie, dlatego po wykonaniu gipsówki czy innego tynku należy odczekać kilka dni aż do uzyskania pewności, że ściany są całkowicie suche. Także pomiędzy gruntowaniem a właściwym malowaniem ściany musi minąć określony czas – co najmniej 24 godziny, ponieważ wcześniej grunt może nie ujawnić jeszcze wszystkich swoich właściwości.

Zabezpieczenie drzwi, okien i kontaktów

Jak przygotować pomieszczenie przed malowaniem? Dla ułatwienia sobie pracy najlepiej odpowiednio wcześnie zafoliować okna, drzwi i kontakty oraz włączniki światła. Zaschniętą farbę trudno usunąć. Dodatkowo warto, z wykorzystaniem odpowiedniej taśmy malarskiej, okleić ranty mebli oraz miejsce, w którym sufit łączy się ze ścianami oraz obszar styku podłogi ze ścianą. Wtedy malowanie będzie dużo prostsze.

Zabezpieczmy oprócz wymienionych elementów także meble. Użyjmy do tego grubszej folii budowlanej (aby uniknąć przerwania materiału przy ostrzejszych krawędziach czy kantach). Tradycyjna folia malarska jest bardzo cienka ze względu na przeznaczenie do ochrony przed stosunkowo niewielkim zabrudzeniem. Jeżeli zależy nam na ochronie podłogi drewnianej, zainwestujmy w materiały takie jak tekstura lita czy falista – nie tylko zapobiegną one zabrudzeniom, ale również uszkodzeniom mechanicznym.

Na opakowaniu farby do wnętrz na pewno znajdziemy informację, ile powłok należy nałożyć, aby uzyskać pożądany odcień i wygląd ścian. Tam też powinniśmy poszukiwać informacji o czasie schnięcia poszczególnych warstw oraz wydajności farby. Ściany maluje się pasami, na przemian pionowymi i skośnymi, najlepiej wałkiem.

Autor wpisu

Autor wpisu

Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂