Montaż listew

03.02.2023

Aktualizacja: 15.02.2023

Adrian Skotnicki firma remontowa Kraków

Adrian

ZADZWOŃ

Listwy stanowią bardzo efektowne wykończenie zarówno miejsca gdzie ściana zbiega się z podłogą jak i z sufitem. Dają one nam możliwość zamaskowania ostrych krawędzi przy prostopadłych połączeń tych płaszczyzn. Poniżej znajdą Państwo porady jakiego typu wyróżniamy listwy oraz jak powinno się je montować.

Jesteśmy dostępni
Pon - Pt od 8 do 21

Listwy styropianowe i ich montaż

Jednym ze sposobów zakończenia np. podłóg są listwy styropianowe. Montaż ich nie jest trudny, jednak trzeba wiedzieć o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze przed położeniem listew musimy zadbać o podłoże. Musimy usunąć stare farby, stare tapety oraz wszystko wzmocnić i wyrównać. Pamiętajmy o odpyleniu ścian oraz zagruntowaniu. Warto pamiętać o tym, że powłoki akrylowe są wodoodporne, dlatego nie nadają się na podłoże – jeśli ściana lub sufit pokryte są farba akrylową musimy ja usunąć przed przyklejeniem listew. Sam montaż nie jest trudny, wystarczy dokonać pomiaru co do listew i w razie czego przyciąć piłą drobnozębowa. Podczas nakładania kleju musimy nakładać go tak, aby jego namiar utworzył spoinę. Bardzo ważne jest aby przestrzegać wytycznych producenta kleju, chodzi tutaj przede wszystkim o warunki atmosferyczne, czas zużycia zaprawy od momentu jego rozrobienia oraz porcji składników.

Montaż listwy przypodłogowej

Listwy przypodłogowe są doskonałym pomysłem na wykończenie podłóg laminowanych, drewnianych, wykładzin podłogowych oraz płytek ceramicznych. Listwy mają sporo zalet, między innymi to, że maskują szpary pomiędzy położoną podłogą, a ścianą oraz to że chronią powierzchnię przed zabrudzeniem. Jeśli chodzi o montaż listwy przypodłogowej to możemy go zrobić na różne sposoby. Listwę możemy zamontować na zaczepy, plastikowe profile, a nawet możemy je przybić lub przykręcić do podłoża. Jednak najszybszym i najwygodniejszym sposobem na szybkie wykończenie podłogi, jest przyklejenie listew klejem montażowym. Klej należy nałożyć na listwę punktowo lub pasmami, a następnie docisnąć ją do ściany. Nadmiar kleju powinniśmy usunąć wilgotną ściereczką

Montaż listwy led

Montaż listy led nie powinien sprawić nikomu kłopotu. Owe listwy posiadają już przygotowane otwory montażowe o wkręt 03mm. Razem z listwą, w komplecie powinny być wkręty pasującego do całości. Na samym początku powinniśmy wszystko wymierzyć i w razie czego dociąć listwę. W sklepach niektóre listy led mają możliwość przyklejenie na taśmę dwustronnie klejąca, jest to wygodne np. w przypadku klejenia do blatu szklanego – czyli wszędzie tam gdzie nie można użyć wkrętów.

Montaż listew przypodłogowych

Montaż listew przypodłogowych powinniśmy bardzo dobrze wykonać. Nie jest on trudny, ale należy wykonać go w całości. Jeśli powstaną nam szczeliny powstałe pomiędzy powierzchnią ściany, a listwami powinniśmy to wypełnić akrylem. Natomiast jeśli taka szczelina powstanie na styku podłogi z listwą, najlepiej nada się kit do parkietu. Owe produkty do uszczelniania posiadają bogatą kolorystykę, i dzięki temu można idealnie dopasować kolor do parkietu.

Montaż listew przyściennych

Montaż listew przyściennych wydaje się czynnością nie wymagającą pośpiechu w porównaniu z innymi pracami remontowymi. Nie warto jednak z nim zwlekać. To praca żmudna i czasochłonna, dlatego zabierzmy się za nią jak najszybciej po położeniu i pomalowaniu podłogi. Poprzedźmy ją dopasowaniem listew do ścian, ich dokładnym zmierzeniem i precyzyjnym przycięciem. Pamiętajmy o pozostawieniu minimalnej wolnej przestrzeni (kilku milimetrów) na narożniki.

Metoda montażu uzależniona jest rodzaju listew przyściennych. Listwy z PCV przytwierdzamy do powierzchni za pomocą kołków szybkiego montażu rozmieszczonych co 40-50 cm. Stykające się ze sobą fragmenty wymagają połączenia za pomocą specjalnych łączników. Końcówki zamykające stosuje się w celu estetycznego wykończenia. Nieco inaczej wygląda montaż listew przyściennych z MDF. Przyklejamy je do ściany, używając kleju montażowego lub silikonu. To tanie rozwiązanie, jednak krótkoterminowe i mało praktyczne – każdy, nawet najdrobniejszy remont wymagający usunięcia listwy nie obejdzie się bez jej odrywania (a przy tej czynności bardzo łatwo uszkodzić lub zniszczyć materiał).

Montaż listew sufitowych

Montaż listew sufitowych daje duże możliwości w zakresie aranżacji, szczególnie, jeśli zdecydujemy się na elementy dekoracyjne. To nowoczesny sposób na wykończenie wnętrza. Przed przystąpieniem do klejenia należy upewnić się, czy podłoże zostało dobrze przygotowane – powinno być suche, czyste, jeżeli zaś ściana ma tendencję do pylenia, powinna zostać zagruntowana.

Montaż rozpoczynamy od dokładnych pomiarów. Warto delikatnie zaznaczyć ołówkiem dolną linię przebiegu listew sufitowych. Kolejnym krokiem jest docięcie sztukaterii. Przy klejeniu należy uważać, aby odpowiednie elementy pokrywać właściwym preparatem – na listwy nanosimy klej montażowy, na łączenia – klej do łączeń. Nadmiar środka usuwamy za pomocą zwilżonej gąbki. Po zakończeniu montażu listew sufitowych należy odczekać 24 godziny, aby klej wyschnął. Następnie przystępujemy do wypełniania szczelin – najlepiej zrobić to, używając szpachli akrylowej. Nawet najdokładniej wykonany montaż wymaga dodatkowego uzupełnienia miejsc przy suficie, ścianie i pomiędzy listwami. Końcowym etapem pracy jest pomalowanie sztukaterii.

Docinanie listew

Docinanie listew to istotny etap prac wykończeniowych – precyzyjnie wykonany gwarantuje schludny wygląd ścian, podłóg i sufitów. Cięcie drewna, szczególnie pod kątem, nie jest możliwe bez wykorzystania specjalnie do tego przeznaczonych narzędzi. Najtańsze rozwiązanie to zakup skrzynki uciosowej. Montuje się do niej drewniany element i przycina go za pomocą piły grzbietnicy. Innym przyrządem do cięcia listew pod kątem jest ręczna ukośnica z prowadnicą. W przypadku tego narzędzia nie musimy mieć dodatkowo piły. Należy co prawda wymieniać ostrze co jakiś czas, czynność ta nie powinna jednak nikomu sprawić kłopotu. Jeszcze wygodniejsza i szybsza w użyciu jest ukośnica elektryczna.

Docinanie listew wymaga dokładności i kilkuetapowego działania. Pracę należy rozpocząć od precyzyjnego odmierzenia miejsca cięcia oraz zaznaczenia go ołówkiem. Następnie trzeba ustawić narzędzie (najczęściej dotyczy to dobrania właściwego kąta). Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy właściwie przygotowaliśmy ukośnicę, wykonajmy cięcie próbne na niepotrzebnym kawałku listwy. Sprawdźmy także, czy ostrze tnące jest wystarczająco ostre. Po wykonaniu powyższych kroków możemy przystąpić do właściwego docinania.

Autor wpisu

Autor wpisu

Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂