Podłoga drewniana czy drewnopodobna – jak dokonać wyboru pokrycia podłogowego?

03.02.2023

Aktualizacja: 15.02.2023

Adrian Skotnicki firma remontowa Kraków

Adrian

ZADZWOŃ

Istnieje wiele rodzajów pokryć podłogowych. Można położyć na podłodze dywany, wykładziny dywanowe i wykładziny konwencjonalne, płytki ceramiczne, gres, terakotę czy też panele i drewno. Zatrzymajmy się więc na wykończeniu podłóg drewnem lub materiałami drewnopodobnymi, które sprawiają, że podłogi w domach mieszkalnych i w mieszkaniach zyskują przytulny, ciepły charakter. Na jakie pokrycie się zdecydować?

Jesteśmy dostępni
Pon - Pt od 8 do 21

Szlachetne deski podłogowe

Najbardziej wytrzymałe, najładniejsze, ale i najdroższe są deski podłogowe naturalne, drewniane. Wprowadzają one ciepło do domu i mogą służyć przez wiele lat. Drewno ma to do siebie, że pasuje zarówno do wnętrz rustykalnych, urządzonych w stylu klasycznym, jak i do nowoczesnych pomieszczeń. Deski drewniane mają niepowtarzalny rysunek i usłojenie, dlatego nie ma dwóch takich samych podłóg drewnianych. Dla osób, które cenią sobie oryginalność, na pewno taka cecha tego rodzaju pokrycia podłogowego jest bardzo istotna.

Decydując się na położenie na podłodze desek z naturalnego drewna, trzeba mieć świadomość, że wymagają one odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych. Pod wpływem wilgoci deski mogą się wypaczyć, dlatego należy pokrywać je regularnie środkiem impregnacyjnym i czyścić wyłącznie preparatami, które są przeznaczone do drewna naturalnego. W przeciwnym wypadku detergent może narobić więcej szkód niż pożytku.

Podłogi drewniane

Deski drewniane zmieniają swój odcień pod wpływem promieni słonecznych, użytkowania i czasu. Starzeją się wraz z całym domem. Warto zabezpieczyć je przed szybkim zniszczeniem poprzez olejowanie. Dzięki niemu podłoga jest miększa, ale sprawia to, że nie widać na niej drobnych rys. Proces olejowania nie jest uciążliwy czy pracochłonny, ale należy wykazać się przy tym systematycznością i powtarzać go co najmniej raz lub dwa razy do roku. W miejscach, gdzie deski drewniane szczególnie narażone są na zarysowania i uszkodzenia, np. przy wejściu czy w pokoju dziecięcym lub tam, gdzie stoi fotel obrotowy, na którym często pracujemy, olejowanie można wykonywać częściej, ale miejscowo.

Olejowanie podłóg

Alternatywnym sposobem zabezpieczenia drewnianej podłogi w domu będzie jej lakierowanie. W ten sposób zabezpiecza się i nadaje odpowiedni wygląd parkietom drewnianym. Podłoga dzięki lakierom zyskuje większą twardość, jest błyszcząca i odporna na uszkodzenia, dzięki naturalnej twardości. Co prawda nie można jej odnawiać czy zabezpieczać miejscowo, ale lakierowania nie trzeba powtarzać co 6 miesięcy. Można tego dokonać nawet po 10 latach od chwili pierwszego lakierowania, jeśli uznamy, że zarysowań jest już tak dużo, a lakier jest bardzo wytarty, że podłoga wymaga odnowienia. Lakierowanie podłóg drewnianych naturalnych polega na starciu poprzedniej warstwy lakieru, jeśli została uprzednio położona, następnie zeszlifowaniu widocznych rys (cyklinowaniu) i położeniu kolejnej warstwy lakieru.

Deski drewniane podłogowe układa się w podobny sposób jak panele, czyli wtykając pióro we wpust, albo klejąc podłogę, jeśli mamy do czynienia z deską litą.

Podłogi drewnopodobne

Wadą podłóg drewnianych jest niewątpliwie ich cena. Tańszą alternatywą będzie wybór paneli laminowanych, które mogą wyglądać do złudzenia tak, jak drewno naturalne. Do wyboru są też panele imitujące na przykład kamień czy płytki. Rozwiązanie to sprawdzi się w każdym domu, ale trzeba wiedzieć, że panele mają pokreślone stopnie trwałości i odporności na zniszczenie. W takich pomieszczeniach jak przedpokój, kuchnia czy pokój dziecięcy najlepiej wybrać panele, które są najtrwalsze.

Panele mają gładką powierzchnię, dlatego są łatwe w pielęgnacji. Ich montaż jest bardzo prosty i można go wykonać samemu, nawet bez użycia kleju. Należy przy tym pamiętać o konieczności położenia podkładu, który zabezpieczy podłogę przed wilgocią i pozwoli na zachowanie odpowiedniego komfortu termicznego.

Autor wpisu

Autor wpisu

Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂