Tynkowanie – podstawy

06.02.2023

Adrian Skotnicki firma remontowa Kraków

Adrian

ZADZWOŃ

Jeżeli zamierzamy tynkować ścianę, najlepiej zróbmy to w okresie jesiennym lub wiosną – wtedy jest najodpowiedniejsza temperatura na schnięcie tynku (15 – 20 stopni). Pamiętajmy przy tym, że temperatura nie może być niższa niż 5 stopni, a świeży tynk powinniśmy chronić przed bardzo szybkim wysychaniem. Dlatego jeśli zajdzie potrzeba chrońmy ścianę przed słońcem i wiatrem.

Jesteśmy dostępni
Pon - Pt od 8 do 21

Tynkowanie, a przygotowanie podłoża

Aby tynk był odpowiednio położony musimy wcześniej zadbać o przygotowanie podłoża. Tynkowanie będzie nam sprawnie szło, jeśli podłoże będzie czyste, nośne oraz mocne. Pamiętajmy aby w każdych narożnikach, otworach drzwiowych i okiennych umieścić metalowe listwy tynkarskie, które pozwolą nam zachować proste krawędzie. Owe listwy należy przymocować w ten sposób, aby wyznaczały nam grubość tynku. Jeżeli mamy duże powierzchnie do tynkowania, listwy powinny być tak ustawione aby wyznaczały powierzchnie do tynkowania co 1,5 m. Przed nałożeniem warstwy tynku, musimy pamiętać aby zwilżyć podłoże, dzięki temu materiały będą lepiej się wiązały.

Tynki dekoracyjne

Tynki dekoracyjne są to tynki gotowe do użycia. Zazwyczaj nakłada się je na tradycyjny tynk lub na inne odpowiednio przygotowane podłoże – które może mieć różne kształty. Tynk dekoracyjny nakłada się za pomocą wałka lub packi, w zależności od typu i podłoża. Obecnie tynki dekoracyjne stają się coraz modniejsze, dzięki nim pomieszczenia stają się bardziej oryginalniejsze i ciekawsze. Wiele firm ma do wyboru tynki cienkowarstwowe oraz tradycyjne tynki cementowo – wapienne. Oba tynki są dobre, jednak te drugie posiadają większą odporność na działanie wilgoci, a dzięki temu mogą być używane również na zewnątrz.

Tynki wewnętrzne, a kategorie

Tynki wewnętrzne składają się ze spoiwa takiego jak np. cement, wapno lub gips oraz piasku i dodatków poprawiających plastyczność i przyczepność. Oczywiście do owych tynków jest również potrzebna woda, która jest niezastąpiona. Najpopularniejsze kategorie tynków wewnętrznych to kategorie II i III. Pamiętajmy przy tym, że kategoria II to tynki tradycyjne dwuwarstwowe lub pocieniony tynk jedno lub dwuwarstwowy. Owa kategoria najlepiej nadaje się pod glazurę, ponieważ jest dość dobrym podłożem. Kategoria III, to zazwyczaj tynk trójwarstwowy tradycyjny lub pocieniony z zatartą i wygładzoną powierzchnią. Jest bardzo mocny.

Tynk ozdobny

Tynk ozdobny jest świetnym rozwiązaniem dla tych, których znudziła już gładka powierzchnia, a marzą o czym co będzie przykuwać uwagę i zdobić pomieszczenie. Tak naprawdę tynki ozdobne dają nieograniczone możliwości, wystarczy mieć wyobraźnię i potem ją zrealizować na ścianie. Możemy wybrać glinkę wenecką, którą da nam efekt przetartego tynku. Mamy do wyboru również trawertyn, który przypomina fakturą strukturę naturalnego kamienia, a wygląda naprawdę niesamowicie. Jeżeli zależy nam na weneckim wnętrzu wybierzmy stiuk wenecki. Tak naprawdę każda firma ma wiele do zaoferowania, wystarcz przejrzeć oferty. Pamiętajmy, że tynki ozdobne idealnie pokrywają nierówności ściany, nie jest to trudne, a dekoracja ściany będzie zachwycać.

Tynki ozdobne, a potrzebne narzędzia

Wśród pomysłów na ozdobienie ściany, mamy do wyboru tynki ozdobne, które przez ostanie czasy stały się bardzo popularne. Ich ogromną zaletą, jest to, że potrafią ukryć niedoskonałości ściany, a przy okazji wyglądają ładnie. Aby stworzyć wymarzoną ścianę musimy mieć odpowiednie narzędzia, które pomogą nam w pracy. Otóż tak naprawdę wszystko zależy od wzoru, który chcemy wykonać, ale na pewno przyda się paca oraz szpachelki równej wielkości. Zaopatrzmy się również w pacę gąbkową oraz pace „grzebień”. W zależności od struktury jaką wybierzemy zakupmy jedną lub kilka farb, tak aby pasowały do siebie. Przyda się również szmatka oraz wiaderko.

Tynkowanie ścian i reguły

Tak jak przy każdej pracy, tak również tynkowanie ścian posiada reguły, których trzeba się trzymać. Jeśli będziemy je przestrzegać, będziemy mieli pewność, ze wykonaliśmy porządnie pracę. Po pierwsze podczas tynkowania, jeśli w pomieszczeniu jest więcej niż 23 stopnie, należy zwilżyć powierzchnię, a dopiero potem nakładać tynk. Po drugie, tynki o wysokiej jakości, trzeba nakładać według znaczników. Pamiętajmy również o tym, że jeśli pokrycie jest jednowarstwowe, to jego powierzchnię trzeba wyrównać od razu po nałożeniu zaprawy. Jeśli chodzi o pokrycia wielowarstwowe to warto wiedzieć o tym, że każdą warstwę układajmy tak, aby poprzednia warstwa była już twarda. Natomiast warstwę pokrywającą połóżmy wtedy gdy zaprawa zacznie zastygać. Ostatnia reguła dotyczy arkuszy z tynku gipsowego, do ścian ceglanych należy je przykleić za pomocą specjalnej zaprawy. Natomiast jeśli podłoże jest drewniane, to arkusze trzeba przybić gwoździami.

Tynk dekoracyjny i zasady tynkowania

Każdy tynk układa się podobnie, jest kilka zasad do których się należy przystosować, jednak wszystko jest łatwe do wykonania. Po pierwsze tynki wielowarstwowe układa się warstwami, najpierw mocniejsza, a potem słabsza. Pamiętajmy, że na mocną obrzutkę trzeba dać słabszy narzut i jeszcze słabsza gładź – inaczej wszystko odpadnie. Jeśli chodzi o tynki jedno i dwuwarstwowe, to jest tutaj dużo prościej. Zaprawę tynkarską mieszamy z odpowiednią ilością wody i można nakładać. Jeśli chodzi o tynk dekoracyjny to koniecznie zadbajmy o odpowiednie narzędzia – bez nich praca się nie uda. Niekiedy najważniejszym narzędziem będzie gąbka, a innym razem paca – w zależności co chcemy stworzyć na ścianie. Warto przed tynkowaniem spróbować na małej powierzchni, w ten sposób sprawdzimy jak pasują kolory i czy potrafimy to zrobić.

Tynki dekoracyjne wewnętrzne

Tynki dekoracyjne wewnętrzne zdobią coraz więcej domów. Na pewno jest to spowodowane tym, że coraz łatwiej jest je zrobić. Jeszcze niedawno aby powstała jakaś ciekawa ściana musieliśmy sami poszukać odpowiedniego narzędzia, aby zrobić deseń. Teraz w sklepach są do kupienia wewnętrzne gotowe masy, które pozwalają amatorom na samodzielną i łatwą aplikację. Ogromnym plusem kupienia gotowej masy, jest to, że tynk ma dobrą przyczepność do podłoża (co zostało wcześniej sprawdzone), a dzięki mikroporowatej strukturze umożliwią ścianie oddychanie. Niektóre z zakupionych tynków są zmywalne, dzięki czemu nie straszne będą nam zabrudzenia! Taki tynk można śmiało położyć w dziecinnym pokoju.

Tynki ozdobne wewnętrzne

Tynki ozdobne wewnętrzne świetnie zastąpią tapetę lub farbę. Jeśli znudziła nam się gładka ściana, może poeksperymentować i wybrać oryginalną strukturę dla siebie. Często w sklepach pokazane jest jak wybrany tynk będzie wyglądał, możemy go dotknąć i wyobrazić sobie, czy dopasuje się do naszego wnętrza. Jeśli tynk będziemy sami nakładać zaopatrzmy się w odpowiednie i niezbędne narzędzia: wałki, packi i gąbkę. Czasami możemy wykorzystać domowy sprzęt aby stworzyć oryginalny wzorek, i tak np., przy użyciu zwykłej ryżowej szczotki otrzymamy fakturę sztruksu, a „grządkę” osiągniemy przy pomocy ogrodowych grabek.

Autor wpisu

Autor wpisu

Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂