Montaż baterii łazienkowych i nie tylko

06.02.2023

Aktualizacja: 15.02.2023

Adrian Skotnicki firma remontowa Kraków

Adrian

ZADZWOŃ

Urządzenia sanitarne składają się również z baterii łazienkowych, które muszą być sprawne aby w pełni korzystać ze wszystkich dogodności w łazience. Jeśli odpowiednio przygotujemy się do montażu baterii zajmie on góra pól godziny, a my będziemy mogli cieszyć się z samodzielnego montażu.

Jesteśmy dostępni
Pon - Pt od 8 do 21

Zakup i montaż baterii wannowej

Jeśli zamierzamy kupić baterię wannową należy zwrócić uwagę na model – a jednocześnie sposób instalacji. Jeśli chodzi o baterie wannowe to możemy wyróżnić modele stojące i ścienne. Baterie stojące inaczej nazywane są bateriami sztorcowymi. Tutaj mamy do wyboru jednootworowe oraz trójotworowe. W bateriach sztorcowych do wanny należy przymocować obok siebie wylewkę, korpus baterii wraz z przełącznikiem natrysku oraz uchwyt na słuchawkę natryskową. Ten drugi model jest bardziej klasyczny i występuje najczęściej w starym budownictwie. Kupując taką baterię zwróćmy uwagę na zasięg wylewki, jej długość i kształt. Pamiętajmy przy tym, że wybór jest uzależniony od miejsca montażu baterii w stosunku do wanny – jak wysoko nad wanną oraz tak, aby wylewka dosięgała do jej komory. Rozstaw śrub mocujących w tego typie baterii jest standardowy i wynosi 15 cm, zawsze będzie pasował do instalacji. W opakowaniu powinny być mimośrody, dzięki którym łatwiej dopasować minimalne również odległości między rozetkami. Montaż baterii wannowej możemy wykonać sami, wystarczy zapoznać się z instrukcją dodaną do zakupionej baterii.

Montaż baterii podtynkowej

Nowoczesne łazienki mają to do siebie, że wszystko w nich co jest nieelegancki i nie potrzebne jest ukrywane. Mowa tu także o urządzeniach sanitarnych, które są chowane w ściany. Bardzo ładnie również wyglądają baterie podtynkowe, które są łatwe do zamontowania, a dodają uroku łazience. Montaż baterii podtynkowej polega na tym, że do wyznaczonego na baterię miejsca trzeba doprowadzić instalację wodną – przewód zimnej wody po prawej stronie, a ciepłej wody po lewej. Oczywiście wszystko musi być na tej samej wysokości. W ścianie trzeba wykuć wnękę takiej wielkości, aby zmieścił się element podtynkowy baterii. Wszystko mocuje się śrubami. Pamiętajmy o bruzdach w ścianie na przewody doprowadzające wodę do miejsca montażu wylewki, łącznika do węża ze słuchawką prysznicową lub główki natrysku. Kolejnym etapem jest wyrównanie bruzd i wykończenie powierzchni ścian. Na sam koniec nakładamy element natynkowy i gotowe!

Wybór i montaż muszli klozetowej

Jeśli w planach mamy montaż muszli klozetowej to na samym początku musimy podjąć decyzję jaką chcemy mieć muszlę. Mamy do wyboru muszlę wiszącą lub stojącą. Obecnie coraz częściej wybierane są podwieszane muszle, mocowane na stelażu podtynkowym. Taka muszla ładnie wygląda, a wszystkie techniczne elementy są ukryte. Dodatkowym plusem jest to, że zabudowa stelaży wycisza urządzenie oraz łatwiej jest posprzątać podłogę i zachować większą higienę. Podczas montażu muszli, ważna jest wysokość stelaża – musi być odpowiednia dla całej rodziny. Zwróćmy uwagę również na zbiornik spłuczki – najlepiej aby część zawierająca wodę do spłukiwania była wyprodukowana metoda rozdmuchiwania. Warto również dodać że rama stelaży powinna być wytrzymała i sztywna by bezpiecznie przenosiła ciężar miski z jej użytkownikiem.

Wykończenie łazienki, a użycie płyty gipsowo – kartonowej.

Każdy z nas chce mieć ładną i nowoczesną łazienkę. Użyteczne i ładne wykończenie łazienki umożliwią różne materiały budowlane. Mowa tu o lekkich konstrukcjach i płytach gipsowo – kartonowych, które są łatwe do zamontowanie a sprawdzają się w 100%. Należy jednak pamiętać, że łazienka to pocieszenie w którym wilgotność powietrza jest większa niż w innych miejscach, dlatego należy stosować płyty gipsowo – kartonowe impregnowane – posiadają dziesięciokrotnie mniejszą chłonność aniżeli standardowa płyta. Warto również pamiętać o tym, że owa płyta nie jest całkowicie wodoodporna, dlatego tam gdzie na pewno będzie miała styczność z wodą (umywalki, wanny) należy położyć folię w płynie lub zastosować wodoodporną pytę cementową.

Montaż kabiny prysznicowej

Decydując się na montaż kabiny prysznicowej trzeba wiedzieć jak się do tego zabrać. Po pierwsze w miejscu montażu kabiny musi być zamontowany odpływ wody oraz doprowadzona instalacja wody zimnej i ciepłej. Na początku należy zamontować brodzik, który będzie stał na stelażu z regulowanymi nóżkami. Bardzo ważne jest wypoziomowanie brodzika, jest to gwarancja poprawnego zamontowanie kabiny i jej szczelności. Pamiętajmy o uszczelnieniu wszystkich miejsc łączenia, tak aby woda nie ciekła spod kabiny. Po tych czynnościach można połączyć elementy kabiny i wstawić drzwiczki przesuwane. W tej sytuacji pamiętajmy o przyklejeniu uszczelek, które zapobiegną przedostaniu się wody w tych miejscach. Do drzwiczek mocujemy uchwyty, dzięki którym można je otwierać i zamykać.

Autor wpisu

Autor wpisu

Treść artykułu została przygotowana przez zespół ekipy remontowo budowlanej. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą, aby Twój remont mógł przebiec gładko - tak jak sobie o tym marzysz 🙂